Özen: En büyük engel sevgisizliktir

Özen: En büyük engel sevgisizliktir

Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen, 3 Aralık Dünya Engelliler günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Bir ülkenin çağdaşlığının, engellisine verdiği değerle anlaşıldığını söyleyen Özen, Adana’nın engelsiz bir şehir haline gelmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarih. Ülkemizde engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, son yıllarda artmakta. Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar, sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirmekte. Dolayısıyla toplumdaki her bireyin engellilere yönelik farkındalığını arttırmak büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle, Adana Kent Konseyi olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önemini kavrıyor ve “Adana nasıl engelsiz bir kent olabilir?” sorusuna yanıt arıyoruz.

Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri, o ülkenin engelli vatandaşlarına verdiği değer ve sağladığı hizmetlerdir. Bu nedenle, engelli birey ve ailelerine yönelik hizmetlerin arttırılması ve engelli bireylerin kendi kendilerine yetebilen, üretken bireyler olmalarını sağlamak, en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır.

Adana Kent Konseyi olarak bizim görevimiz; çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini artırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak. Bu görev ve sorumluluğun bilinciyle; Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimiz, kamu kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte, insanca yaşamaktan başka hiçbir dileği olmayan engellilerimizin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Adana’yı tümüyle engelsiz bir şehir haline getirene kadar da çalışacağız.

Biliyoruz ki: Hiçbir engel hayatı yaşamaya, üretmeye, sevmeye ve sevilmeye engel değildir. En büyük engel sevgisizliktir.

Biliyoruz ki: Eğitim alamayan, iş bulamayan, mimari engellerden dolayı sokağa çıkmakta, sosyal hayata karışmakta zorlanan engellilerimizin çağrısına kulak tıkamak, onları görmezden gelmek bir insanlık suçudur.

Biliyoruz ki: nasıl bir engele sahip olursa olsun, her insan eşittir ve aynı haklara sahiptir.

Biliyoruz ki: engellisini ötekileştiren, dışlayan ve ayrımcılık yapan bir toplum, eksik bir toplum olacaktır.

Bu bilgilerin ışığında hedefimiz: 01 numaralı şehrimizi “engelsiz şehir” alanında da birinci yapmak. Hedefimiz; birlik ve kardeşlik içinde çalışarak Engelsiz Şehir Adana’yı yaratmak.”

Facebookta Paylaş