Adana Kent Konseyi\'nden "kent meydanı" önerisi

Adana Kent Konseyi\'nden "kent meydanı" önerisi

Adana Kent Konseyi, D-400 Bulvarı ile Atatürk Caddesinin kesiştiği noktadaki Türk Hava Kurumu binasının kaldırılarak yerine kent meydanı yapılmasını önerdi.

Adana Kent Konseyi, 3 Şubat 2017 tarihinde yapılan seçimli olağan genel kurul toplantısından sonra Ömer Güner Sazak başkanlığında yürütme kurulu üyeleri ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda birçok önemli konu masaya yatırılırken; Adana''ya yakışır, modern şehircilik örneği bir kent meydanı yapılması önerisi de görüşüldü. Bu öneriyle ilgili Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisinde görüşülmek üzere bir tavsiye raporu sunulduğu belirtildi.

Toplantı sonrası Adana Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada, Adana’da da tarihi, kültürü ve sosyal yaşantısına atıflar yapan, uygulanabilir, çağdaş ve geleceği anlatan nitelikleri içeren bir meydan projesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Adana halkının sosyal ve kültürel aktivitelerini zenginleştirmek, kentin mekansal ve görsel kalitesini arttırmak, giderek de Adana’da bir çekim merkezinin oluşturulması amacıyla D-400 Bulvarı ile Atatürk Caddesi’nin kesişim noktasında Türk Hava Kurumu binasının kaldırılarak, yeterli açık alan sağlanıp, her yerden ulaşılabilen bir çekim odağı niteliğinde bir meydan önerilmelidir. Bu odak, güçlü fonksiyonlarla desteklenerek yaşayan bir kent meydanı olmalıdır. Genel yerleşim kurgusu, aktif bir sosyal alan kullanımını öngörmeli, kentin nefes alma bölgesi olmalı, törenler, kutlamalar ve pek çok açık alan kullanımı için platform oluşturmalıdır. Bu amaç ve ilkelerden hareketle, Büyükşehir Belediyesi,ilk etapta Türk Hava Kurumu binasını kaldırıp, meydan için gerekli açık alanı yaratarak, ikinci etapta ise gerekli görüşme ve yazışmalar doğrultusunda, taşımalı eğitim kapsamında düğüm noktası ve meydan içerisinde kalan Meryem Abdurrahim Gizer İlköğretim Okulu'nu uygun bir yere taşıyarak meydanın bütünleştirilmesi sağlanabilir.”

Facebookta Paylaş